LINKI do stron internetowych poświęconych szczegółowej topografii,
mapom i znaczącym wejściom w górach najwyższych:

Informacje o MAPACH i TOPOGRAFII szczytów Himalajów, Karakorum i innych gór najwyższych :

blankonthemap.free.fr  
blankonthemap - Karakoram, zbiory map i niektórych ogólnodostępnych obrazów satelitarnych Azji Wysokiej (po angielsku, ale niektóre podstrony są tylko po francusku)

himalaya-info.org  
himalaya-info.org - Karakorum, lodowiec Baltoro
himalaya-info.org - regiony w Karakorum
Bardzo dobra strona z użytecznymi panoramami z najwyższych szczytów świata, w tym K2, Gasherbrum I i Broad Peak. Panoramy występują w dwóch wersjach, bez opisów i ze staranną identifikacją widocznych szczytów. Podstrony portalu dają dobry wgląd w drogi wejścia i trekkingi wysokościowe. Strona zawiera również przegląd literatury i fotogalerii internetowych z gór najwyższych (po niemiecku)

pahar.in  
Pahar.in - Mountains of Central Asia, Digital Dataset (MCADD) Internetowy zbiór map i książek o Himalajach, Karakorum, Hindukuszu, Pamirze, Tien Shan, Kun Lun i Tybecie, zawierający mapy z dawnych pomiarów, wypraw badawczych i podróży oraz zbiór amerykańskich map lotniczych i niektórych innych map aż do końca XX wieku. Zawiera także archiwalne, do lat 1950., numery Alpine Journal, Himlayan Journal i Geographical Journal (po angielsku)

summitpost.org  
summitpost.org/the-karakoram => Baltoro Muztagh, rozbudowany społecznościowy opis bardziej znanych pasm i szczytów, najsilniej rozwinięty dla gór USA, ale obszernie obejmuje również góry najwyższe, zwłaszcza pod kątem trekkingów

(po angielsku)

8000ers.com  
8000ers.com, lista wejść i dróg na najwyższe góry świata, nakierowana na informacje o szczytach ośmiotysięcznych i najwyższych szczytach 7 kontynentów ("7 summits").
Strona ta również zawiera dobrze napisane wprowadzenie do takich pojęć jak prominencja (prominence) i mniej intuicyjne pojęcie dominacji (dominance, czyli prominencji proporcjonalnej, z grubsza mówiąc prominencji "zrenormalizowanej" do wysokości szczytów nad poziom morza) (po angielsku)Informacje o EKSPEDYCJACH w góry najwyższe :

ExplorersWeb.com  
ExWeb.com
planetmountain.com  
planetmountain.com/english
thebmc.com  
TheBMC.com/Mountaineering


[stan z 8.08.2013]